مشاوره تحصیلی مشاوره تحصیلی .

مشاوره تحصیلی

برنامه ریزی کنکور کارشناسی ارشد مشاوره

مشاوره برمبنای اعتماد بین طرفین (مراجع و مشاور)، شکل می گیرد. فرآیند مشاوره زمانی اتفاق می افتد که مراجع و مشاور جلسه ای اختصاصی را برای بررسی مشکلاتی درباره مراجع که می تواند انواع استرس زاها، مسائل احساسی، هیجانی و... باشد را به گفت و گو با یکدیگر می پردازند. مشاور دیدی بی طرفانه، واضح و دقیق نسبت به مشکلات و مسائل دارد. رشته مشاوره یکی ازرشته های علوم انسانی می باشد که در ابعاد مختلف زندگی انسان ها به کار گرفته می شود. مشاوران با دادن مشاوره در ابعاد عاطفی، شغلی، تحصیلی و... در زندگی ما نقش مهمی را ایفا می کنند. داوطلبان برای ورود به رشته مشاوره بر خلاف رشته روانشناسی، فقط از طریق رشته علوم انسانی می توانند در این رشته تحصیل نمایند.

رشته مشاوره در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش های گوناگونی همانند مشاوره تحصیلی و مشاوره خانواده می باشد. برای ورود به این رشته می توانید از روش شرکت در کنکور کارشناسی ارشد، ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد (سهمیه استعداد درخشان) استفاده نمایید. مشاوره به دو صورت فردی و گروهی قابل اجرا می باشد و شما می توانید به صورت فردی و خصوصی و یا همراه با گروه مشاوره دریافت نمایید. به علت شباهت هایی که رشته مشاوره و روانشناسی باهم دارند، بسیاری این دو رشته را باهم یکی می دانند. اما رشته مشاوره دارای تفاوت هایی با روانشناسی می باشد. مشاور فقط می تواند با گوش دادن به مشکلات و چالش های زندگی دیگران ایده هایی را برای رفع این مشکلات ارائه دهد. 

افرادی که وارد رشته مشاوره می شوند باید دارای توانایی هایی از جمله شنونده خوبی بودن، صبر و حوصله بالا، فن بیان خوب، قدرت حل مسئله و داشتن شخصیتی متعادل برای تاثیر گذاشتن بر افراد را باشند. رشته مشاوره در جامعه ما کاربرد بسیاری دارد و روزبه روز در حال گسترش می باشد. فارغ التحصیلان در این رشته می توانند در مشاغل مختلفی مانند مشاور مدارس، مشاور پیش دبستانی ها و مهدکودک ها، مشاور در شهرداری ها و کارخانه ها، مشاور در فرهنگسراها و... مشغول به کار شوند. همانطور که در بالا گفته شد این رشته در مقطع ارشد دارای گرایش های متنوعی می باشد که از جمله آن ها می توانیم به (گرایش مشاور مدرسه، گرایش مشاور خانواده، گرایش گرایش مشاوره شغلی و گرایش مشاوره توانبخشی) اشاره کنیم. 

 

 

 

منبع: برنامه ریزی کنکور کارشناسی ارشد مشاوره


برچسب: ،
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۳ بهمن ۱۴۰۲ساعت: ۱۲:۳۸:۰۹ توسط:moshaveranebartar موضوع: نظرات (0)