مشاوره تحصیلی مشاوره تحصیلی .

مشاوره تحصیلی

برنامه ریزی کنکور کارشناسی ارشد زیست شناسی گیاهی 1403

گیاه شناسی یا زیست شناسی گیاهی یکی از رشته های زیست شناسی است که به مطالعه و بررسی زندگی و رشد و نمو گیاهان می پردازد. رشته زیست شناسی گیاهی، یکی از رشته های پرطرفدار کنکور سراسری تجربی است که متقاضیان زیادی را به خود جذب کرده است. عمده مفاهیم این رشته شامل ویژگی های ژنتیکی گیاهان شده و داوطلبان برای کسب موفقیت، باید با مباحثی نظیر فیزیولوژی گیاهی، بیوشیمی و جلبک شناسی آشنایی نسبی داشته باشند. زیرشاخه های گیاه شناسی شامل (فیزیولوژی، سیستماتیک، ریخت شناسی و گرده شناسی) می شود.

رشته زیست شناسی گیاهی به ساختار گیاهان و تحلیل ژنتیکی آن ها می پردازد. به همین دلیل داوطلبان برای ورود به این حوزه باید به تحقیق بر روی ساختار گیاهان و محیط رشد آن ها علاقمند باشند. از جمله مباحثی که در این رشته مطالعه می شود شامل (ساختار گیاه، سیستماتیک و طبقه بندی گیاه بیوشیمی و متابولیسم اولیه، رشد و تمایز، تولید مثل، محصولات شیمیایی، توسعه، بیماری ها و روابط تکاملی) می شود. یک دانشجوی علوم گیاهی باید به گیاهان عشق بورزد چرا که باید روزهای بسیاری را در طبیعت به شوق یافتن گباهان مختلف سپری کند و یا ساعت های متوالی در آزمایشگاه با صبر و حوصله به بررسی اندام یک گیاه بپردازد.

دامنه علوم گیاه شناسی افزایش بسیار گسترده داشته و تا کنون تعداد زیادی از گونه های گیاهی مورد مطالعه قرار گرفته اند. آغاز علوم گیاه شناسی با تلاش برای شناسایی گیاهان خوراکی، دارویی و سمی صورت گرفته و به همین دلیل علم گیاه شناسی یا زیست شناسی گیاهی یکی از قدیمی ترین علوم به شمار می آید. در قرون جدید، برای مطالعه گیاهان روش های نوینی کشف و استفاده شده است. با پیشرفت علم در اواخر قرن بیستم، گیاه شناسان از روش های تجزیه و تحلیل ژنتیک مولکولی برای طبقه بندی دقیق تر گیاهان استفاده نمودند.

 

 

 

منبع: برنامه ریزی کنکور ارشد زیست گیاهی 1403


برچسب: ،
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ آذر ۱۴۰۲ساعت: ۱۰:۰۳:۳۰ توسط:moshaveranebartar موضوع: نظرات (0)