مشاوره تحصیلی مشاوره تحصیلی .

مشاوره تحصیلی

برنامه ریزی کنکور کارشناسی ارشد زیست شناسی جانوری 1403

جانورشناسی یا زیست شناسی جانوری، رشته ای از زیست شناسی است که به بررسی جانوران می پردازد. جانور شناسی، جانوران را از همه جنبه ها بررسی می کند. برای این که این بررسی کامل باشد، علم جانورشناسی خود به رشته های مختلف تقسیم می شود. رشته هایی از جانورشناسی که جانوران را به ترتیب تکامل درباره موضوعات مختلف مطالعه می کند که شامل (کالبدشناسی، بافت شناسی، فیزیولوژی، بوم شناسی، جغرافیای جانوری، رده بندی یا بیوسیستماتیک و ژنتیک) می شود. این رشته به خصوصیات ژنتیکی جانوران و بر اکوسیستم محیط زندگی آن ها تمرکز دارد.

برای ورود به این رشته داوطلبان باید علاقه، امید و پشتکار زیادی داشته باشند. همچنین خاصیت رشته های زیست شناسی بر مبنای تحقیق و تجربه شکل می گیرند و داوطلبان باید به بررسی و تحلیل رفتار و مشخصات جانوران مختلف علافه داشته باشند. رشته زیست شناسی جانوری جزو رشته های نوپای گروه تجربی محسوب می شود که هم اکنون امکان تحصیل آن در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز فراهم شده است. در حالت کلی هدف از تحصیل در این رشته، تربیت افراد متخصص و پژوهش گر در گرایش های فیزیولوژی، سلولی و تکوینی و بیوسیستماتیک است.

اهمیت شناخت جانوران و خواص آن ها را بهتر است با یک مثال روشن کنیم. امروزه، استفاده از مواد شیمیایی برای کنترل آفات راه درستی نیست زیرا این مواد تعادل اکولوژی محیط زیست را بر هم می زنند. در حالی که با شناخت گونه های حشرات شکارچی می توان بسیاری از آفات مثل حشرات مضر را از بین برد. در این میان می توان به کفش دوزک ها اشاره کرد که امروزه کاربرد بسیاری در اقتصاد کشاورزی آمریکا دارند. پس علوم جانوری و شناخت جانوران از ابعاد مختلف دارای فوایدی است که شناخت جنبه های سلامت زندگانی و صرفه جویی اقتصادی او بعد بسیار ساده آن می باشد. در کشورهای صنعتی و پیشرفته، علوم جانوری مثل سایر علوم پایه از اهمیت بسیاری برخوردار است.

 

 

 

منبع: برنامه ریزی کنکور ارشد زیست جانوری 1403


برچسب: ،
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ آذر ۱۴۰۲ساعت: ۱۰:۰۷:۳۱ توسط:moshaveranebartar موضوع: نظرات (0)